  • Mfr # 1680H14M55
  • Zoro # G802600771
Key Features
Number of Teeth - Timing Belts
120
Pitch - Timing Belts
14mm
Width - Timing Belts
55mm
Industry Number - Timing Belts
1680-14M-55
Material
Chloroprene Rubber
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
1680H14M55
Country of Origin
Thailand
Dimensions
Width - Timing Belts
55mm
Height
10mm
Details
Number of Teeth - Timing Belts
120
Pitch - Timing Belts
14mm
Industry Number - Timing Belts
1680-14M-55
Material
Chloroprene Rubber
Weight
2.0371 lbs
Cover Material
Nylon
Core Cord
Fiberglass
Description
(HTD) 14mm Pitch, 1680mm L x 55mm W