  • Mfr # T.203/.260RD1-MCP
  • Zoro # G215078969
/ea
Key Features
Flanged End Inside Diameter
0.199 in
Features
Dual Function Closure
Includes Flange
Yes
Inside Length
0.38 in
Non-Flanged End Inside Diameter
0.137 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
T.203/.260RD1-MCP
Dimensions
Flanged End Inside Diameter
0.199 in
Inside Length
0.38 in
0.137 in
Small Outside Diameter
0.203 in
Large Outside Diameter
0.261 in
Overall Diameter
0.402 in
Details
Item
Tapered Cap Plug
Features
Dual Function Closure
Includes Flange
Yes
Maximum Intermittent Temperature
175 Degrees F
Color
Red
Material
LDPE
Series
T
Description
Tapered Cap Plug, T Series, Inside Length 0.38 in, Flanged End Inside Diameter 0.199 in, Non-Flanged End Inside Diameter 0.137 in, LDPE, Red