  • Mfr # T.471/.547RD1-MCP
  • Zoro # G915079044
/ea
Key Features
Inside Length
0.44 in
Large Outside Diameter
0.547 in
Includes Flange
Yes
Material
LDPE
Series
T
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
T.471/.547RD1-MCP
Country of Origin
United States
Dimensions
Inside Length
0.44 in
Large Outside Diameter
0.547 in
Overall Diameter
0.69 in
Non-Flanged End Inside Diameter
0.409 in
Flanged End Inside Diameter
0.485 in
Small Outside Diameter
0.471 in
Details
Item
Tapered Cap Plug
Includes Flange
Yes
Material
LDPE
Series
T
Color
Red
Features
Dual Function Closure
Maximum Intermittent Temperature
175 Degrees F
Description
Tapered Cap Plug, T Series, Inside Length 0.44 in, Flanged End Inside Diameter 0.485 in, Non-Flanged End Inside Diameter 0.409 in, LDPE, Red