  • Mfr # T.532/.608RD1-BOX
  • Zoro # G114923025
/ea
Key Features
Small Outside Diameter
0.532 in
Large Outside Diameter
0.808 in
Material
LDPE
Maximum Intermittent Temperature
175 Degrees F
Color
Red
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
T.532/.608RD1-BOX
Country of Origin
United States
Dimensions
Small Outside Diameter
0.532 in
Large Outside Diameter
0.808 in
Inside Length
0.44 in
Flanged End Inside Diameter
0.545 in
Overall Diameter
0.75 in
Non-Flanged End Inside Diameter
0.468 in
Details
Material
LDPE
175 Degrees F
Color
Red
Features
Dual Function Closure
Item
Tapered Cap Plug
Includes Flange
Yes
Series
T
Description
Tapered Cap Plug, T Series, Inside Length 0.44 in, Flanged End Inside Diameter 0.545 in, Non-Flanged End Inside Diameter 0.468 in, LDPE, Red