  • Mfr # T.675/.755RD1-MCP
  • Zoro # G015078947
/ea
Key Features
Large Outside Diameter
0.755 in
Small Outside Diameter
0.675 in
Features
Dual Function Closure
Overall Diameter
0.88 in
Includes Flange
Yes
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
T.675/.755RD1-MCP
Country of Origin
United States
Dimensions
Large Outside Diameter
0.755 in
Small Outside Diameter
0.675 in
Overall Diameter
0.88 in
Inside Length
0.5 in
Non-Flanged End Inside Diameter
0.613 in
Flanged End Inside Diameter
0.693 in
Details
Item
Tapered Cap Plug
Features
Dual Function Closure
Includes Flange
Yes
Color
Red
Series
T
Material
LDPE
Maximum Intermittent Temperature
175 Degrees F
Description
Tapered Cap Plug, T Series, Inside Length 0.5 in, Flanged End Inside Diameter 0.693 in, Non-Flanged End Inside Diameter 0.613 in, LDPE, Red