  • Mfr # T.802/.911RD1-BOX
  • Zoro # G414922988
/ea
Key Features
Series
T
Flanged End Inside Diameter
0.849 in
Small Outside Diameter
0.802 in
Color
Red
Overall Diameter
1.06 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
T.802/.911RD1-BOX
Country of Origin
United States
Dimensions
Flanged End Inside Diameter
0.849 in
Small Outside Diameter
0.802 in
Overall Diameter
1.06 in
Non-Flanged End Inside Diameter
0.74 in
Large Outside Diameter
0.911 in
Inside Length
0.63 in
Details
Series
T
Item
Tapered Cap Plug
Color
Red
Material
LDPE
Features
Dual Function Closure
Maximum Intermittent Temperature
175 Degrees F
Includes Flange
Yes
Description
Tapered Cap Plug, T Series, Inside Length 0.63 in, Flanged End Inside Diameter 0.849 in, Non-Flanged End Inside Diameter 0.74 in, LDPE, Red