  • Mfr # FR-W2001-66L
  • Zoro # G505928950
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Number of Blades
8
Voltage
120 V
Width
66 in
Includes
Mounting Hardware
Standards
ADA, Energy Star, Title 20, Title 24, ETL, cETL, UL, cUL, CSA CAN
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
FR-W2001-66L
Country of Origin
United States
Dimensions
Width
66 in
Height
14.82 in
Length
66 in
Details
Number of Blades
8
Voltage
120 V
Includes
Mounting Hardware
Item
Renegade Indoor and Outdoor 8-Blade Smart Ceiling Fan 66in Graphite Weathered Wood with 2700K LED Light Kit and Remote Control
Standards
RPM
6
Features
Modern Forms Fans pair with the smart home tech you know and love, including Google Assistant, Amazon Alexa, Samsung Smart Things, Ecobee, Control4, and Josh AI; Coming Soon: Savant, Lutron Homeworks, and Nest;Free app download: Sync with our exclusive Modern Forms app to control fan speed, use smart features like breeze mode, adaptive learning, create groups, and reduce energy costs; New: Bluetooth compatible for improved range and an unlimited amount of fans can be controlled with remote or wall control within range;Battery operated Bluetooth remote control with wall cradle included (Part No; F-RCBT-WT); Optional Bluetooth hardwired wall control sold separately (Part No; F-WCBT-WT) and can be set-up as 3 or 4 way switches when you purchase more than one; Can be controlled through an Android or iOS wall mounted tablet with Wi-fi;Modern Forms Fans are made with incredibly efficient and completely silent DC motors and are up to 70% more efficient than traditional fans; Every fan is factory-balanced and sound tested to ensure each fan will never wobble, rattle or click;Replaceable LED luminaire powered by WAC Lighting, features smooth and continuous brightness control; Available in 2700K, 3000K, and 3500K options, order accordingly; An optional cover is included to conceal luminaire;ETL, cETL, UL, cUL, CSA CAN Wet Location Listed for indoor or outdoor applications; Can be installed on slope ceilings up to a 32 degree slope (XF-SCK Slope Ceiling Kit available for slopes 32-45 Degrees); Downrods sold separately for longer lengths;Bluetooth Remote Control with on/off, 6 speed, reverse, and dim to 1%, Android or iOS Device App Included;Bluetooth Wall Control (Sold Separately) with on/off, 6 speed, reverse, and dim to 1%, Android or iOS Device App Included
Material
Aluminum
Finish
Graphite
Color
Graphite/Weathered Wood
LED Color Temp
2700K
Description