  • Zoro # G305892031
/ea
Key Features
Max. Voltage
500V
Max. Temp.
235°C
Application
Board-to-Board, Signal, Wire-to-Board
Series
42375
Standards
CSA Certified; UL E29179
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Zoro #
G305892031
UPC #
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Contact Plating Thickness
2.54 µm
PC Tail Length
3.05mm
PCB Thickness - Recommended
1.60mm
Details
Max. Voltage
500V
Max. Temp.
235°C
Application
Series
42375
Standards
CSA Certified; UL E29179
Material
High Temperature Thermoplastic
Hole Center to Center
2.54 mm
Color
Black
Terminal Type
Through Hole
Features
Breakaway; Surface Mount Compatible
Number of Rows
1
Terminal Finish
Tin Plated
Contact Finish
Tin Plated
Number of Contacts
10
Current Rating
4 A
Flammability Rating
UL 94V-0
Product Name
KK 254
Shrouded
No
Material - Metal
Brass
PCB Retention
None
235
Material - Plating Mating
Tin
Stackable
No
Glow-Wire Capable
Pitch - Mating Interface
2.54mm
Current - Maximum per Contact
4.0A
Keying to Mating Part
None
Durability (mating cycles max)
25
Circuits (Loaded)
10
Flammability
94V-0