Monte Carlo 56In. Turbine - Painted Brushed Steel 8TNR56PBSD-V1
56In. Turbine - Painted Brushed Steel (Discontinued)
  • Mfr # 8TNR56PBSD-V1
  • Zoro # G9638362
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
8TNR56PBSD-V1
Country of Origin
China
Description
Seeking To Make A Bold Statement With Eight Curved, Sloped Blades, The 56” Turbine Ceiling Fan Has An Ultra-Modern Aesthetic. The Dc Motor Provides Powerful Airflow Reaching Over 8,000 Cfm (Cubic Feet Of Air Per Minute) And Outstanding Energy Efficiency. Turbine Led Features An Integrated 10W Led Uplight With 360 Lumens Output And An Integrated 20W Led Downlight With 750 Lumens Output. It Includes A Hand-Held Remote With Six Speeds, Reverse And Up/Downlight Controls To Operate Them Independently.