  • Mfr # MAG27CQ6PF
  • Zoro # G112433731
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Screen Size
27 in
Max. Resolution
2560 x 1440
Height
14.3"
Screen Refresh Rate
180 Hz
Aspect Ratio
16:9
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
MAG27CQ6PF
Country of Origin
China
Dimensions
Screen Size
27 in
Height
14.3"
Height with Stand
17.78"
Width with Stand
24.02"
Depth with Stand
10.96"
Screen Size Class
27"
Viewable Screen Size
27"
Width
24"
Depth
3.6"
Details
Max. Resolution
2560 x 1440
Screen Refresh Rate
180 Hz
Aspect Ratio
16:9
Vertical Frequency
48 Hz to 180 Hz
Frequency
60 Hz, 50 Hz
Curved Screen
Yes
VESA Mount Compatible
Yes
Color
Black
VESA Mount Standard
100 x 100
Horizontal Viewing Angle
178°
Tearing Prevention Technology
Adaptive Sync
Response Time
0.50 ms
HDMI
Native Contrast Ratio
Number of Screens
1
Panel Technology
Rapid Vertical Alignment (VA)
Brightness
300 Nit
Features
Active Display Area
23.49 in (H) x 13.21 in (V)
Vertical Viewing Angle
178°
Dynamic Contrast Ratio
Pixel Pitch
0.23310 mm x 0.23310 mm
Item
Gaming LCD Monitor
Color Supported
16.7 Million Colors
Green Environment Attribute
Environmentally Friendly
Series
MAG
Number of DisplayPorts
1
Stand Adjustments
Swivel, Tilt, Height
Number of HDMI Ports
2
HDMI Version
2.0b
Operating Power Consumption
58 W
Includes
Power Cord, HDMI Cable
Screen Mode
WQHD
Curvature
1500R
Horizontal Frequency
70.56 kHz to 266.40 kHz
DisplayPort
Active Display Area (H x V)
23.49" x 13.21"
Response Time Details
0.5 ms GTG
Package Contents
MAG 27CQ6PF Widescreen Gaming LCD MonitorPower CordHDMI Cable
Color Gamut
80% DCI-P3 (CIE 1976), 105% sRGB (CIE 1976), 80% Adobe RGB (CIE 1976)