  • Mfr # V6E63K1M71100
  • Zoro # G8486371
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Exhaust/Supply Fan Item
Exhaust Fan
Type
Corrosion Resistant, Medium Performance
Blade Dia.
24 in
Fan Voltage
240V AC
Number of Blades
5
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
V6E63K1M71100
Country of Origin
Netherlands
Dimensions
Blade Dia.
24 in
Dimension B (In.)
30 1/2 in
Width (In.)
30 1/2 in
Dimension A (In.)
Dimension D (In.)
9 3/4 in
Height (In.)
Dimension E (In.)
4 1/8 in
Dimension C (In.)
Max. Depth (In.)
Overall Height
Overall Width
Profile Height Family
High
Manufacturer Warranty Length
3 yr
For Cut-Out Width
For Minimum Wall Thickness
3/4 in
Blade Diameter
24 in
Overall Depth
For Cut-Out Height
Details
Exhaust/Supply Fan Item
Exhaust Fan
Type
Fan Voltage
240V AC
Number of Blades
5
Frame Material
Fiberglass
Exhaust/Supply Fan Motor HP
21/32 hp
CFM @ 0.000-In. SP
7,250 cfm
CFM @ 0.125-In. SP
6,265 cfm
Thermal Protection
Yes
Motor RPM
1,050 RPM
Speed Controller
1DGZ5
Max. Ambient Temp. (F)
104 Degrees F
Wire Guard Finish
Black Powder Coated
Hz
60
Motor Enclosure
Totally Enclosed Air Over
Motor Insulation
Class F
Motor Type
Permanent Split Capacitor
7,040
Mounting Position
Wall
Intake Guard Material
Steel
Drive Package Included
No
Sq. Opening Required (In.)
Phase
1
Full Load Watts
640 W
Item
Propeller Material
Polypropylene
Bearing Type
Permanently Lubricated Sealed Ball
Full Load Amps
2.8
Guard Material
Steel
Includes
Intake Guard
Standards
AMCA, CSA Certified Motor, UL and cUL Listed
Voltage
240
Motor Horsepower
3/4 hp
Wattage
660 W
Method of Construction
Cast
Maximum Ambient Operating Temperature
104 Degrees F
Assembled
Assembled
Drive Type
Direct Drive
Supply Airflow @ 0.000 in SP
Blade Material
Polypropylene
Nameplate Voltage
240V AC
Guard Finish
Powder Coated
Exhaust Airflow @ 0.100 in SP
Exhaust Airflow @ 0.125 in SP
Maximum Airflow
Fan Style
Panel
Full Load Current
2.8 A
Electrical Connection
Hardwired
Vent Design
Ductless
Includes Dehumidistat
No
Includes Motor
Yes
Frequency
60 Hz
Guard Type
Intake
Speed Controllable
Exhaust Airflow @ 0.000 in SP
Ventilation Type
Exhaust
Number of Speeds
Variable
Motor Speed
1,100 RPM
Mounting Orientation
Horizontal, Vertical
Housing Material
Aluminum
Description
Exhaust Fan, Assembled Assembled, Blade Diameter 24 in, Blade Material Polypropylene, Drive Type Direct Drive, Exhaust Airflow @ 0.000 in SP 7,130 cfm, For Cut-Out Height 26 1/2 in, For Cut-Out Width 26 1/2 in, For Minimum Wall Thickness 3/4 in, Frame Material Fiberglass, Guard Finish Powder Coated, Guard Material Steel, Guard Type Intake, Housing Material Aluminum, Includes Intake Guard, Includes Dehumidistat No, Maximum Airflow 7,250 cfm