NAMPOWER ADD1001880 Abrasive Disc Brush, Dot Style, 100mm Diameter, 18mm Trim, 80 Grit
  • Mfr # ADD1001880
  • Zoro # G7775625
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Bristle Type
Dot
Abrasive Material
Ceramic and Silicon Carbide
Brush Dia.
100 mm
Arbor Hole Size
7/8 in
Abrasive Grit
80
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
ADD1001880
Country of Origin
India
Dimensions
Brush Dia.
100 mm
Arbor Hole Size
7/8 in
Wire Dia.
0.04 in
Bristle Trim Length
45/64 in
Bristle Length
18 mm
Details
Item
Disc Brush
Bristle Type
Dot
Abrasive Material
Ceramic and Silicon Carbide
Abrasive Grit
80
Item - Disc Brushes
Disc Brush
Grit
Max. RPM
2200
Operating Speed - Maximum
2,200 RPM
Compatible Tool Type
CNC Machine
Primary Material Application
Ceramic, Plastic, Wood
Description
Disc Brush, Product Type Disc Brush, Quick Change System Not Applicable, Bristle Type Dot, Bristle Material Ceramic, Brush Dia. 100 mm, Wire Dia. 0.04 in, Bristle Length 18 mm, Grit 80, Overall Length Not Applicable, Compatible Tool Type CNC Machine, Color Not Applicable, Primary Material Application Ceramic, Plastic, Wood, Operating Speed - Maximum 2,200 RPM, Shank Length Not Applicable