NAMPOWER ADD1501880 Abrasive Disc Brush, Dot Style, 150mm Diameter, 18mm Trim, 80 Grit
  • Mfr # ADD1501880
  • Zoro # G7755501
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Bristle Type
Dot
Abrasive Material
Ceramic and Silicon Carbide
Brush Dia.
150 mm
Abrasive Grit
80
Wire Dia.
0.04 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
ADD1501880
Country of Origin
India
Dimensions
Brush Dia.
150 mm
Wire Dia.
0.04 in
Bristle Trim Length
45/64 in
Bristle Length
18 mm
Details
Item
Disc Brush
Bristle Type
Dot
Abrasive Material
Ceramic and Silicon Carbide
Abrasive Grit
80
Item - Disc Brushes
Disc Brush
Grit
Max. RPM
1800
Operating Speed - Maximum
1,800 RPM
Primary Material Application
Ceramic, Plastic, Wood
Compatible Tool Type
CNC Machine
Description
Disc Brush, Product Type Disc Brush, Quick Change System Not Applicable, Bristle Type Dot, Bristle Material Ceramic, Brush Dia. 150 mm, Wire Dia. 0.04 in, Bristle Length 18 mm, Grit 80, Overall Length Not Applicable, Compatible Tool Type CNC Machine, Color Not Applicable, Primary Material Application Ceramic, Plastic, Wood, Operating Speed - Maximum 1,800 RPM, Shank Length Not Applicable