  • Mfr # NS3018-10-16
  • Zoro # G908581530
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
18"
Mounting Type
Undermount
Body Material
304 Stainless Steel
Finish
Brushed Satin
Overall Width
30"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
NS3018-10-16
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Length
18"
Overall Width
30"
Overall Height
10"
Bowl Depth
10"
Bowl Size
30" x 18" x 10"
Details
Mounting Type
Undermount
Body Material
304 Stainless Steel
Finish
Brushed Satin
Gauge
16
Includes
NS35CD, Grid
Weight
20 lbs.
Color
Stainless steel
Description
This 16 gauge stainless undermount is back for an encore, our popular large rectangle kitchen sink. Perfect single bowl for multiple kitchen applications. Rounded corners for easy cleaning. The 10 inch deep tub provides plenty of elbow room to get the job done! Nantucket Sinks stainless steel sinks have thick rubber dampening pads to dampen sound. Our finishing process helps keep our stainless steel corrosion-resistant to rust and oxidation. The satin finish makes daily maintenance a simple rinse. Bottom grid and colander drain are included with sink..