  • Mfr # 424DKB-36
  • Zoro # G1616575
Color
Dark Bronze
Width
4 in
Material
Aluminum
Flange Height
1/2"
Flange Width
4"
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
424DKB-36
Country of Origin
United States
Dimensions
Length
3 ft
Width
4 in
Flange Height
1/2"
Flange Width
4"
Thickness
0.125 in
Fits Door Width
36 in
Height
1/2 in
Overall Width
4 in
Overall Length
3 ft
Overall Height
1/2 in
Details
Color
Dark Bronze
Material
Aluminum
Flange Finish
Finish
Anodized
Includes
#10 x 1-1/2 in FH Zinc Plated Wood Screws
Item
Door Threshold
Standards
CAN/ULC S104, IBC, ICC/ANSI A117.1, NFPA 252, NFPA 80, UL Listed
ADA Compliant
Yes
Flange Material
6063 Aluminum Alloy
Surface Type
Fluted Top
Green Certification or Other Recognition
Green Environmental Attribute
Applicable to LEED Criteria
UL Fire Rating
UL10B, UL10C
Includes Hardware
Hardware Included
Transition Type
Fluted
Frame Material
Description
Door Threshold, Surface Type Fluted Top, Anodized Finish, Color Dark Bronze, Width 4 in, Height 1/2 in, Length 3 ft, Fits Door Width 36 in, Thickness 0.125 in, Material Aluminum, Standards CAN/ULC S104, IBC, ICC/ANSI A117.1, NFPA 252, NFPA 80, UL Listed, Yes, Includes #10 x 1-1/2 in FH Zinc Plated Wood Screws, UL Fire Rating UL10B, UL10C