  • Mfr # 424DKB-48
  • Zoro # G1614457
Color
Dark Bronze
Width
4 in
Material
Aluminum
Flange Material
6063 Aluminum Alloy
Fits Door Width
48 in
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
424DKB-48
Country of Origin
United States
Dimensions
Length
4 ft
Width
4 in
Fits Door Width
48 in
Height
1/2 in
Thickness
0.125 in
Flange Height
1/2"
Flange Width
4"
Overall Length
4 ft
Overall Height
1/2 in
Overall Width
4 in
Details
Color
Dark Bronze
Material
Aluminum
Flange Material
6063 Aluminum Alloy
Standards
CAN/ULC S104, IBC, ICC/ANSI A117.1, NFPA 252, NFPA 80, UL Listed
Item
Door Threshold
Surface Type
Fluted Top
Flange Finish
Finish
Anodized
ADA Compliant
Yes
Includes
#10 x 1-1/2 in FH Zinc Plated Wood Screws
Green Certification or Other Recognition
Green Environmental Attribute
Applicable to LEED Criteria
Frame Material
UL Fire Rating
UL10B, UL10C
Transition Type
Fluted
Includes Hardware
Hardware Included
Description
Door Threshold, Surface Type Fluted Top, Anodized Finish, Color Dark Bronze, Width 4 in, Height 1/2 in, Length 4 ft, Fits Door Width 48 in, Thickness 0.125 in, Material Aluminum, Standards CAN/ULC S104, IBC, ICC/ANSI A117.1, NFPA 252, NFPA 80, UL Listed, Yes, Includes #10 x 1-1/2 in FH Zinc Plated Wood Screws, UL Fire Rating UL10B, UL10C