  • Mfr # 413DKB-48
  • Zoro # G1614186
/ea
Key Features
Color
Dark Bronze
Material
Aluminum
Thickness
0.125 in
Includes
#10 x 1-1/2 in FH Zinc Plated Wood Screws
Height
1/4 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
413DKB-48
Country of Origin
United States
Dimensions
Length
4 ft
Width
4 in
Thickness
0.125 in
Height
1/4 in
Flange Width
4"
Fits Door Width
48 in
Flange Height
1/4"
Overall Length
4 ft
Overall Width
4 in
Overall Height
Details
Color
Dark Bronze
Material
Aluminum
Includes
Flange Material
Standards
ANSI/BHMA A156.21, ANSI/BHMA, CAN/ULC S104, IBC, ICC/ANSI A117.1, NFPA 252, NFPA 80, UL Listed
Item
Door Threshold
Flange Finish
Surface Type
Fluted Top
Finish
Anodized
ADA Compliant
Yes
Green Environmental Attribute
Applicable to LEED Criteria
Green Certification or Other Recognition
UL Fire Rating
UL10B, UL10C
Includes Hardware
Hardware Included
Frame Material
Transition Type
Fluted
Description
Door Threshold, Surface Type Fluted Top, Anodized Finish, Color Dark Bronze, Width 4 in, Height 1/4 in, Length 4 ft, Fits Door Width 48 in, Thickness 0.125 in, Material Aluminum, Standards ANSI/BHMA A156.21, ANSI/BHMA, CAN/ULC S104, IBC, ICC/ANSI A117.1, NFPA 252, NFPA 80, UL Listed, Yes, Includes #10 x 1-1/2 in FH Zinc Plated Wood Screws, UL Fire Rating UL10B, UL10C