  • Mfr # 913DKB-36
  • Zoro # G1616155
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Color
Dark Bronze
Material
Aluminum
Flange Material
Aluminum
Standards
ANSI/BHMA A156.21, ANSI/BHMA, CAN/ULC S104, IBC, ICC/ANSI A117.1, NFPA 252, NFPA 80, UL Listed
Overall Length
3 ft
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
913DKB-36
Country of Origin
United States
Dimensions
Length
3 ft
Width
9 in
Overall Length
Flange Height
1/4"
Flange Width
9"
Thickness
0.125 in
Fits Door Width
36 in
Height
1/4 in
Overall Height
1/4 in
Overall Width
9 in
Details
Color
Dark Bronze
Material
Flange Material
Standards
Flange Finish
Includes
#10 x 1-1/2 in FH Zinc Plated Wood Screws
Item
Door Threshold
Finish
Anodized
ADA Compliant
Yes
Surface Type
Fluted Top
Green Environmental Attribute
Applicable to LEED Criteria
Green Certification or Other Recognition
Frame Material
Includes Hardware
Hardware Included
UL Fire Rating
UL10B, UL10C
Transition Type
Fluted
Description
Door Threshold, Surface Type Fluted Top, Anodized Finish, Color Dark Bronze, Width 9 in, Height 1/4 in, Length 3 ft, Fits Door Width 36 in, Thickness 0.125 in, Material Aluminum, Standards ANSI/BHMA A156.21, ANSI/BHMA, CAN/ULC S104, IBC, ICC/ANSI A117.1, NFPA 252, NFPA 80, UL Listed, Yes, Includes #10 x 1-1/2 in FH Zinc Plated Wood Screws, UL Fire Rating UL10B, UL10C