  • Mfr # 426DKB-48
  • Zoro # G1614545
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Color
Dark Bronze
Width
6 in
Material
Aluminum
Overall Length
4 ft
Standards
CAN/ULC S104, IBC, ICC/ANSI A117.1, NFPA 252, NFPA 80, UL Listed
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
426DKB-48
Country of Origin
United States
Dimensions
Length
4 ft
Width
6 in
Overall Length
Thickness
0.175 in
Flange Width
6"
Flange Height
1/2"
Height
1/2 in
Fits Door Width
48 in
Overall Width
6 in
Overall Height
1/2 in
Details
Color
Dark Bronze
Material
Aluminum
Standards
Item
Door Threshold
Includes
#10 x 1-1/2 in FH Zinc Plated Wood Screws
Finish
Anodized
Flange Finish
Flange Material
6063 Aluminum Alloy
Surface Type
Fluted Top
ADA Compliant
Yes
Green Certification or Other Recognition
Green Environmental Attribute
Applicable to LEED Criteria
UL Fire Rating
UL10B, UL10C
Frame Material
Includes Hardware
Hardware Included
Transition Type
Fluted
Description
Door Threshold, Surface Type Fluted Top, Anodized Finish, Color Dark Bronze, Width 6 in, Height 1/2 in, Length 4 ft, Fits Door Width 48 in, Thickness 0.175 in, Material Aluminum, Standards CAN/ULC S104, IBC, ICC/ANSI A117.1, NFPA 252, NFPA 80, UL Listed, Yes, Includes #10 x 1-1/2 in FH Zinc Plated Wood Screws, UL Fire Rating UL10B, UL10C