  • Mfr # 613DKB-48
  • Zoro # G1615385
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Color
Dark Bronze
Material
Aluminum
Flange Finish
Dark Bronze
Height
1/4 in
Flange Width
6"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
613DKB-48
Country of Origin
United States
Dimensions
Length
4 ft
Width
6 in
Height
1/4 in
Flange Width
6"
Overall Length
4 ft
Flange Height
1/4"
Thickness
0.125 in
Fits Door Width
48 in
Overall Width
6 in
Overall Height
Details
Color
Material
Aluminum
Flange Finish
Finish
Anodized
Item
Door Threshold
Flange Material
ADA Compliant
Yes
Standards
ANSI/BHMA A156.21, ANSI/BHMA, CAN/ULC S104, IBC, ICC/ANSI A117.1, NFPA 252, NFPA 80, UL Listed
Includes
#10 x 1-1/2 in FH Zinc Plated Wood Screws
Surface Type
Fluted Top
Green Certification or Other Recognition
Green Environmental Attribute
Applicable to LEED Criteria
Includes Hardware
Hardware Included
Frame Material
Transition Type
Fluted
UL Fire Rating
UL10B, UL10C
Description
Door Threshold, Surface Type Fluted Top, Anodized Finish, Color Dark Bronze, Width 6 in, Height 1/4 in, Length 4 ft, Fits Door Width 48 in, Thickness 0.125 in, Material Aluminum, Standards ANSI/BHMA A156.21, ANSI/BHMA, CAN/ULC S104, IBC, ICC/ANSI A117.1, NFPA 252, NFPA 80, UL Listed, Yes, Includes #10 x 1-1/2 in FH Zinc Plated Wood Screws, UL Fire Rating UL10B, UL10C