  • Mfr # 1013DKB-72
  • Zoro # G1616189
Key Features
Color
Dark Bronze
Material
Aluminum
Overall Length
6 ft
Standards
ANSI/BHMA A156.21, ANSI/BHMA, CAN/ULC S104, IBC, ICC/ANSI A117.1, NFPA 252, NFPA 80, UL Listed
Includes
#10 x 1-1/2 in FH Zinc Plated Wood Screws
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
1013DKB-72
Country of Origin
United States
Dimensions
Length
6 ft
Width
10 in
Overall Length
Fits Door Width
72 in
Thickness
0.125 in
Flange Height
1/4"
Height
1/4 in
Flange Width
10"
Overall Height
1/4 in
Overall Width
10 in
Details
Color
Dark Bronze
Material
Aluminum
Finish
Anodized
Standards
Item
Door Threshold
Includes
Surface Type
Fluted Top
Flange Finish
ADA Compliant
Yes
Flange Material
Green Certification or Other Recognition
Green Environmental Attribute
Applicable to LEED Criteria
UL Fire Rating
UL10B, UL10C
Transition Type
Fluted
Includes Hardware
Hardware Included
Frame Material
Description
Door Threshold, Surface Type Fluted Top, Anodized Finish, Color Dark Bronze, Width 10 in, Height 1/4 in, Length 6 ft, Fits Door Width 72 in, Thickness 0.125 in, Material Aluminum, Standards ANSI/BHMA A156.21, ANSI/BHMA, CAN/ULC S104, IBC, ICC/ANSI A117.1, NFPA 252, NFPA 80, UL Listed, Yes, Includes #10 x 1-1/2 in FH Zinc Plated Wood Screws, UL Fire Rating UL10B, UL10C