  • Mfr # TTSG24H-S10
  • Zoro # G709982567
/ea
Key Features
Overall Height
24 in
Load Capacity
500 lb
Seat Material
Steel
Base Color
Gray
Assembled
Unassembled
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
TTSG24H-S10
Country of Origin
Taiwan, Province of China
Dimensions
Overall Height
24 in
Overall Width
17 1/4 in
Overall Depth
17 1/4 in
Adjustable Seat Height
Yes
Maximum Seat Height
32 in
Minimum Seat Height
24 in
Seat Diameter
14 in
Details
Load Capacity
500 lb
Seat Material
Steel
Base Color
Gray
Assembled
Unassembled
Seat Color
Black
Base Material
Green Certification or Other Recognition
MAS Certified Green
Standards
ANSI/BIFMA, MAS Certified Green
Item
Black Center Metal Stool,24-32"
Includes Footring
Yes
Caster/Glide Type
Dome
ESD Conductive
Includes Glides
Base Design
Welded Tube Leg
Mobility
Stationary
Seat Adjustment Type
Screw Post
Seat Shape
Round
Built-In Tool Tray
No
Description
Black Center Metal Stool,24-32 In., Base Design Welded Tube Leg, Mobility Stationary, Backrest Not Applicable, Base Color Gray, Built-In Tool Tray No, Includes Footring Yes, Maximum Seat Height 32 in, Minimum Seat Height 24 in, Overall Height 24 in, Seat Adjustment Type Screw Post, Seat Diameter 14 in, Seat Shape Round, Seat Width 14 in, ESD Conductive Yes, Assembled Unassembled, Includes Glides Yes, Load Capacity 500 lb, Maximum Tilting Angle Not Applicable, Removable Backrest Not Applicable