  • Mfr # TTSG24HB-S10
  • Zoro # G609982568
/ea
See details
Key Features
Overall Height
39 in
Load Capacity
500 lb
Backrest
Yes
Seat Material
Steel
Assembled
Unassembled
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
TTSG24HB-S10
Country of Origin
Taiwan, Province of China
Dimensions
Overall Height
39 in
Overall Depth
17 1/4 in
Overall Width
17 1/4 in
Maximum Seat Height
32 in
Adjustable Seat Height
Yes
Minimum Seat Height
24 in
Seat Diameter
14 in
Details
Load Capacity
500 lb
Backrest
Seat Material
Steel
Assembled
Unassembled
Green Certification or Other Recognition
MAS Certified Green
Seat Color
Black
Base Color
Gray
Standards
ANSI/BIFMA, MAS Certified Green
Item
Black Center Metal Stool Back,24-32"
Base Material
Includes Footring
Caster/Glide Type
Dome
Includes Glides
Adjustable Backrest
ESD Conductive
Base Design
Welded Tube Leg
Seat Adjustment Type
Screw Post
Built-In Tool Tray
No
Seat Shape
Round
Mobility
Stationary
Description
Black Center Metal Stool Back,24-32 In., Base Design Welded Tube Leg, Mobility Stationary, Backrest Yes, Base Color Gray, Built-In Tool Tray No, Includes Footring Yes, Maximum Seat Height 32 in, Minimum Seat Height 24 in, Overall Height 39 in, Seat Adjustment Type Screw Post, Seat Diameter 14 in, Seat Shape Round, Seat Width 14 in, ESD Conductive Yes, Assembled Unassembled, Includes Glides Yes, Load Capacity 500 lb, Seat Color Black