  • Mfr # TTSG30H-S10
  • Zoro # G409982553
/ea
Key Features
Overall Height
30 in
Load Capacity
500 lb
Seat Material
Steel
Base Material
Steel
Base Color
Gray
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
TTSG30H-S10
Country of Origin
Taiwan, Province of China
Dimensions
Overall Height
30 in
Overall Width
19 in
Overall Depth
19 in
Maximum Seat Height
38 in
Adjustable Seat Height
Yes
Minimum Seat Height
30 in
Seat Diameter
14 in
Details
Load Capacity
500 lb
Seat Material
Base Material
Base Color
Gray
Assembled
Unassembled
Seat Color
Black
Green Certification or Other Recognition
MAS Certified Green
Item
Black Center Metal Stool,30-38"
Standards
ANSI/BIFMA, MAS Certified Green
Includes Glides
Yes
Includes Footring
Base Design
Welded Tube Leg
ESD Conductive
Caster/Glide Type
Dome
Seat Shape
Round
Mobility
Stationary
Seat Adjustment Type
Screw Post
Built-In Tool Tray
No
Description
Black Center Metal Stool,30-38 In., Base Design Welded Tube Leg, Mobility Stationary, Backrest Not Applicable, Base Color Gray, Built-In Tool Tray No, Includes Footring Yes, Maximum Seat Height 38 in, Minimum Seat Height 30 in, Overall Height 30 in, Seat Adjustment Type Screw Post, Seat Diameter 14 in, Seat Shape Round, Seat Width 14 in, ESD Conductive Yes, Assembled Unassembled, Includes Glides Yes, Load Capacity 500 lb, Maximum Tilting Angle Not Applicable, Removable Backrest Not Applicable