  • Mfr # T45NL2XX32
  • Zoro # G2290181
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Material Trade Name
Aluminized OPF/Para-Aramid
Fabric Weight
19 oz
Maximum Waist Size
50 in
Color
Silver
Inseam
32 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
T45NL2XX32
Country of Origin
United States
Dimensions
Size
2XL
Maximum Waist Size
50 in
Length
32 in
Fits Waist Size
48 to 50 in
Minimum Waist Size
48 in
Size (Max. Waist x Inseam)
2XL ( 32 in x 50 in )
Details
Item
Flame Resistant Pants
Material Trade Name
Aluminized OPF/Para-Aramid
Fabric Weight
19 oz
Color
Silver
Inseam
32 in
Standards
ASTM F1939, ASTM F955, B1, C4, D3, E3, EN 531 Performance Levels A
Lining Material
Aramid
Meets ASTM F955 Pour Test
Yes
Garment Type
Pants
Aluminized Material
OPF/Para-Aramid
Waist Closure
Snap
EN ISO 11612 Iron Splash Level
3
EN ISO 11612 Aluminum Splash Level
3
Includes Belt Loops
Yes
EN ISO 11612 Radiant Heat Level
4
EN ISO 11612 Performance
Description
Aluminized Material OPF/Para-Aramid, Color Silver, EN ISO 11612 Performance Convective Heat (B) Level 1, Flame (A) Level 1, Molten Aluminum Splash (D) Level 3, Molten Iron Splash (E) Level 3, Radiant Heat (C) Level 4, Fabric Weight 19 oz, Includes Belt Loops Yes, Inseam 32 in, Overpants, Length 32 in, Lining Material Aramid, Maximum Waist Size 50 in, Meets ASTM F955 Pour Test Yes, Minimum Waist Size 48 in, Size 2XL, Standards ASTM F1939, ASTM F955, B1, C4, D3, E3, EN 531 Performance Levels A