National Safety Apparel FR Lng Slv Henley Shirt, Nvy, 3XL, Button C54PIBSLS3X
FR Lng Slv Henley Shirt, Nvy, 3XL, Button (Discontinued)
  • Mfr # C54PIBSLS3X
  • Zoro # G0033153
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
C54PIBSLS3X
Country of Origin
United States
Dimensions
Size
3XL
Fits Chest Size
54 in to 56 in
Sleeve Length
35 in
Maximum Chest Size
58 in
Sleeve Length Type
Long
Size - Body Type
Regular
Minimum Chest Size
54 in
Details
Item
Flame-Resistant Henley Shirt
Color
Blue
Fabric Weight
6.3 oz
ATPV Rating
12 cal/sq cm
Features
Breathable Fabric, Soft
Standards
ASTM F1506, CSA Z462, NFPA 70E, OSHA 1910.269
Arc Flash PPE Category
2
Hazard Risk Category (HRC)
2
Closure Type
Buttons
Number of Pockets
1
Gender
Men's
Material Trade Name
Excel FR(R)
Pocket Location
Left Chest
Collar Style
Lay-Flat
Shirt Style
Henley
Pattern
Solid
High-Visibility
No
Garment Type
Shirt
Fabric Wt
Mediumweight
Material (Wt)
Excel FR(R) ( 6.25 oz )
Work Shirt Collar
Lay-Flat
Description
ATPV Rating 12 cal/sq cm, Arc Flash PPE Category 2, Collar Style Lay-Flat, Color Blue, Fabric Weight 6.3 oz, Features Breathable Fabric, Soft, Closure Type Buttons, Gender Men's, High-Visibility No, Flame-Resistant Henley Shirt, Material Trade Name Excel FR(R), Maximum Chest Size 58 in, Minimum Chest Size 54 in, Number of Pockets 1, Pattern Solid, Pocket Location Left Chest, Size 3XL, Sleeve Length 35 in, Sleeve Length Type Long, Standards ASTM F1506, CSA Z462, NFPA 70E, OSHA 1910.269