  • Mfr # SFW24X50FS115
  • Zoro # G0935566
Shaft Dia.
1 1/2 in
Material
Carbon Steel
Dimension B
1.25 in
Dimension F
2 in
Min. Surface Hardness
60 RC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
SFW24X50FS115
Shaft Dia.
1 1/2 in
Length
50 in
Dimension B
1.25 in
Dimension F
2 in
Mounting End Dia. (In.)
1 in
Thread Length (In.)
1.25 in
Dia. Tolerance Min.
1.499 in
Travel Length (In.)
48 in
Dia. Tolerance Max.
1.4997 in
Dimension G
48.000
Thread Size
1"-8
Dimension L
50
Dimension P
1 in
Dimension M
1-8
Diameter Tolerance - Maximum
1.5 in
End Thread Length
1.25 in
Diameter
Diameter Tolerance - Minimum
1.499 in
End Thread Diameter
1 in
End Thread Size
Overall Length
50 in
Material
Carbon Steel
Min. Surface Hardness
60 RC
Type
One End Threaded Shaft
Temp. Range (F)
230 Degrees F
End Type
One End Threaded
Series
SFW
Operating Temperature - Maximum
230 Degrees F
Shaft Type
One End Threaded Shaft
Surface Hardness - Minimum
60 HRC
Description
Linear Shaft, System of Measurement Inch, Diameter 1 1/2 in, Shaft Type One End Threaded Shaft, End Type One End Threaded, Core Type Solid, Overall Length 50 in, Surface Hardness - Minimum 60 HRC, Material Carbon Steel, End Thread Size #1-8, Mounting Hole Thread Size Not Applicable, Diameter Tolerance - Minimum 1.499 in, Diameter Tolerance - Maximum 1.5 in, Mounting Hole Center to Center Not Applicable, Mounting Hole Center to Shaft End Not Applicable, End Thread Length 1.25 in