  • Mfr # SFW10X12FS102
  • Zoro # G2511564
/ea
Key Features
Shaft Dia.
5/8 in
Material
Carbon Steel
Thread Length (In.)
0.5 in
For Use With
Slide/Sleeve Bearing
Type
One End Tapped Shaft
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
SFW10X12FS102
Country of Origin
Japan
Dimensions
Shaft Dia.
5/8 in
Length
12 in
Thread Length (In.)
0.5 in
Dimension B
0.5 in
Dimension L
12
Thread Size
1/4"-20
Dimension M
1/4-20
Dia. Tolerance Max.
0.6248 in
Mounting End Dia. (In.)
0.625 in
Travel Length (In.)
12 in
Dia. Tolerance Min.
0.6243 in
Diameter Tolerance Class
g6
Overall Length
12 in
End Thread Size
Diameter Tolerance - Minimum
0.624 in
End Thread Diameter
0.25 in
End Thread Length
0.5 in
Diameter
Diameter Tolerance - Maximum
0.625 in
Details
Item
Linear Shaft
Material
Carbon Steel
For Use With
Slide/Sleeve Bearing
Type
One End Tapped Shaft
Temp. Range (F)
230 Degrees F
Min. Surface Hardness
60 RC
System of Measurement
Inch
Surface Roughness
16 uin
Surface Hardness - Minimum
60 HRC
End Type
One End Tapped
Operating Temperature - Maximum
230 Degrees F
Core Type
Solid
Series
SFW
Tolerance Class
g6
Shaft Type
Roughness
0.4 um Ra
Description
Linear Shaft, System of Measurement Inch, Diameter 5/8 in, Shaft Type One End Tapped Shaft, End Type One End Tapped, Core Type Solid, Overall Length 12 in, Surface Hardness - Minimum 60 HRC, Material Carbon Steel, End Thread Size 1/4-20, Mounting Hole Thread Size Not Applicable, Diameter Tolerance - Minimum 0.624 in, Diameter Tolerance - Maximum 0.625 in, Mounting Hole Center to Center Not Applicable, Mounting Hole Center to Shaft End Not Applicable, End Thread Length 0.5 in