  • Mfr # SFW10X24.75FS115
  • Zoro # G1575533
Type
One End Threaded Shaft
Thread Length (In.)
0.47 in
Thread Size
3/8"-16
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
SFW10X24.75FS115
Length
24 3/4 in
Thread Length (In.)
0.47 in
Thread Size
3/8"-16
Mounting End Dia. (In.)
0.375 in
Dimension F
0.75 in
Dimension B
0.47 in
Dia. Tolerance Min.
0.6243 in
Travel Length (In.)
24 in
Dimension P
0.375 in
Dimension L
Dimension G
Dia. Tolerance Max.
0.6248 in
Diameter Tolerance - Minimum
0.624 in
Overall Length
24.75 in
Diameter Tolerance - Maximum
0.625 in
Diameter
End Thread Length
0.47 in
End Thread Diameter
0.375 in
Type
One End Threaded Shaft
End Type
One End Threaded
Description
Linear Shaft, System of Measurement Inch, Diameter 5/8 in, Shaft Type One End Threaded Shaft, End Type One End Threaded, Core Type Solid, Overall Length 24.75 in, Surface Hardness - Minimum 60 HRC, Material Carbon Steel, End Thread Size 3/8-16, Mounting Hole Thread Size Not Applicable, Diameter Tolerance - Minimum 0.624 in, Diameter Tolerance - Maximum 0.625 in, Mounting Hole Center to Center Not Applicable, Mounting Hole Center to Shaft End Not Applicable, End Thread Length 0.47 in