  • Mfr # SFWS10X12FS103
  • Zoro # G2450987
Shaft Dia.
5/8 in
Material
Stainless Steel
Dimension L
12
Thread Length (In.)
0.5 in
Dia. Tolerance Min.
0.6243 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
SFWS10X12FS103
Shaft Dia.
5/8 in
Length
12 in
Dimension L
12
Thread Length (In.)
0.5 in
Dia. Tolerance Min.
0.6243 in
Travel Length (In.)
12 in
Dimension B
0.5 in
Thread Size
1/4"-20
Dia. Tolerance Max.
0.6248 in
Dimension M
1/4-20
Mounting End Dia. (In.)
0.625 in
Diameter Tolerance - Maximum
0.625 in
Overall Length
12 in
End Thread Length
0.5 in
End Thread Diameter
0.25 in
Diameter
Diameter Tolerance - Minimum
0.624 in
Material
Stainless Steel
Type
Both Ends Tapped Shaft
Min. Surface Hardness
56 RC
Finish
Stainless Steel Coated
Temp. Range (F)
284 Degrees F
End Type
Both Ends Tapped
Operating Temperature - Maximum
284 Degrees F
Series
SFWS
Shaft Type
Both Ends Tapped Shaft
Surface Hardness - Minimum
56 HRC
Description
Linear Shaft, System of Measurement Inch, Diameter 5/8 in, Shaft Type Both Ends Tapped Shaft, End Type Both Ends Tapped, Core Type Solid, Overall Length 12 in, Surface Hardness - Minimum 56 HRC, Material Stainless Steel, Finish Stainless Steel Coated, End Thread Size 1/4-20, Mounting Hole Thread Size Not Applicable, Diameter Tolerance - Minimum 0.624 in, Diameter Tolerance - Maximum 0.625 in, Mounting Hole Center to Center Not Applicable, Mounting Hole Center to Shaft End Not Applicable