  • Mfr # SFWS10X36FS103
  • Zoro # G1554752
Shaft Dia.
5/8 in
Material
Stainless Steel
Thread Size
1/4"-20
Thread Length (In.)
0.5 in
Dimension B
0.5 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
SFWS10X36FS103
Shaft Dia.
5/8 in
Length
36 in
Thread Size
1/4"-20
Thread Length (In.)
0.5 in
Dimension B
0.5 in
Dia. Tolerance Min.
0.6243 in
Dimension L
36
Mounting End Dia. (In.)
0.625 in
Travel Length (In.)
36 in
Dia. Tolerance Max.
0.6248 in
Overall Length
36 in
End Thread Length
0.5 in
Diameter Tolerance - Maximum
0.625 in
End Thread Diameter
0.25 in
Diameter Tolerance - Minimum
0.624 in
Material
Stainless Steel
Type
Both Ends Tapped Shaft
Temp. Range (F)
284 Degrees F
Finish
Stainless Steel Coated
Min. Surface Hardness
56 RC
Operating Temperature - Maximum
284 Degrees F
Shaft Type
Both Ends Tapped Shaft
End Type
Both Ends Tapped
Surface Hardness - Minimum
56 HRC
Series
SFWS
Description
Linear Shaft, System of Measurement Inch, Diameter 5/8 in, Shaft Type Both Ends Tapped Shaft, End Type Both Ends Tapped, Core Type Solid, Overall Length 36 in, Surface Hardness - Minimum 56 HRC, Material Stainless Steel, Finish Stainless Steel Coated, End Thread Size 1/4-20, Mounting Hole Thread Size Not Applicable, Diameter Tolerance - Minimum 0.624 in, Diameter Tolerance - Maximum 0.625 in, Mounting Hole Center to Center Not Applicable, Mounting Hole Center to Shaft End Not Applicable