  • Mfr # EX9C38F22J
  • Zoro # G322704843
/ea
Free Shipping & Returns
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
EX9C38F22J
Country of Origin
China
Description
Contactor - NOARK (Ex9C series) - 3-poles (3P; 3NO) - 38A (380/400Vac; AC-3) rated current - 20.4-66Vac (24Vac-60Vac nom.; 50/60Hz; 0.85...1.1 x Uc) / 20.4-66Vdc (24Vdc-60Vdc nom.; 0.85...1.1 x Uc) coil - 2NO+2NC aux. contact - Screw connection - 18.5kW (380/400Vac; AC-3) / 5HP (220-240Vac; single-phase; UL) / 20HP (440-480Vac; 3-phase; UL) rated power - DIN rail mounting (NS35/7.5) - Direct On Line (DOL) / FVNR (Full-Voltage Non-Rv.) - IP20 - equivalent to 1321869