  • Mfr # M1N20T3L
  • Zoro # G7166033
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Series
M
Amps
20A
Number of Poles
3
AC Voltage Rating
600V AC
Circuit Breaker Actuator
Toggle
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
M1N20T3L
Country of Origin
China
Dimensions
Frame Size
100A/Frame 1
Width
3.54 in
Depth
4.31 in
Height
6.46 in
Details
Item
Molded Case Circuit Breaker
Series
M
Amps
20A
Number of Poles
3
AC Voltage Rating
600V AC
Circuit Breaker Actuator
Toggle
Max. AIR Rating
100kA at 240V AC
Trip Type
Thermal Magnetic
Instantaneous Trip
Adjustable/Fixed
Terminal Connection
Lugs
DC Voltage Rating
600V DC
Description
Mccb 20A,3P,Ul489 Lug/Load