  • Mfr # RHU-80/1-36
  • Zoro # G7159645
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Maximum Overload Relay Current Setting
36 A
Minimum Overload Relay Current Setting
24.5 A
Auxiliary Contact Form
1 N.O. / 1 N.C
Maximum Voltage Rating
690V
Standards
UL, CSA, CE
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
RHU-80/1-36
Country of Origin
China
Details
Item
Overload Relay
36 A
24.5 A
Auxiliary Contact Form
1 N.O. / 1 N.C
Maximum Voltage Rating
690V