  • Mfr # H1016100PN
  • Zoro # G7525737
/ea
Key Features
Gas Name
Carbon Monoxide
Cylinder Capacity
34 L
Gas Mixture
Carbon Monoxide 100 ppm
Max. Pressure
500 psi
Cylinder Dia.
3 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
H1016100PN
Country of Origin
United States
Dimensions
Cylinder Dia.
3 in
Cylinder Height
10.75 in
Connection Size
600
Cylinder Diameter
3 in
Details
Item
Calibration Gas
Gas Name
Carbon Monoxide
Cylinder Capacity
34 L
Gas Mixture
Carbon Monoxide 100 ppm
Max. Pressure
500 psi
Background Gas
Air
Cylinder Material
Steel
Accuracy
+/-2%
Calibration Certificate
NIST
For Use With
Multi-Gas Monitors
Gas Type
Product Type
Calibration Gas
Outlet Connection Type
600
Container Type
Cylinder
Operating Pressure - Maximum
500 psi
CGA Number
CGA 600
Description
Calibration Gas, CGA Number CGA 600, Container Type Cylinder, Cylinder Capacity 34 L, Cylinder Diameter 3 in, Cylinder Height 10.75 in, For Use With Multi-Gas Monitors, Gas Mixture Carbon Monoxide 100 ppm, Gas Type Carbon Monoxide, Product Type Calibration Gas, Accuracy +/-2 Percent, Background Gas Air, Calibration Certificate NIST, Cylinder Material Steel, Outlet Connection Type 600, Operating Pressure - Maximum 500 psi