  • Mfr # AAL00019
  • Zoro # G3037167
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Tube Material
Norprene(R)
Tube Hardness
Shore A: 61
Inside Dia.
1/4 in
Outside Dia.
1/2 in
Wall Thickness
0.13 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
AAL00019
Country of Origin
United States
Dimensions
Inside Dia.
1/4 in
Outside Dia.
1/2 in
Wall Thickness
0.13 in
Tube Length
50 ft
Inside Diameter
Bend Radius
3/4 in
Overall Length
50 ft
Outside Diameter
Details
Tube Material
Norprene(R)
Tube Hardness
Shore A: 61
Max. Pressure
19 psi @ 73 Degrees F
Tube Color
Cream
Temp. Range
-75 Degrees F to 275 Degrees F
Vacuum Rating
29.9 in Hg
Standards
Burst Pressure
95 psi
Item
Tubing
Type
Norprene, A-60-F
Fitting Compatibility
Barbed
Jacket Material
No Jacket
Minimum Operating Temperature
-75 Degrees F
Stripe Color
No Stripe
System of Measurement
Inch
Maximum Operating Pressure
19 psi @ 73 Degrees F
Features
Withstand Elevated Pressure
Beverage, Food, and Water Compatibility
Maximum Vacuum Pressure
29.9 in Hg
Material
TPE
Peristaltic Pump Compatible
Yes
For Environment
Extreme Temperature, Sanitary
Elongation
375%
Does Not Contain
For Fluid Type
Corrosive Chemicals
Autoclavable
Yes
Reinforcement
Not Reinforced
Tube Form
Coil
Resistance Properties
Flow Application
Food and Beverage
Application
Beverage, Food, Steam, Water
Color
Cream
Hardness
Vacuum Rated
Vacuum Rated
Flexibility
Flexible
Clarity
Opaque
Maximum Operating Temperature
275 Degrees F
Jacket Color
Material Trade Number
A-60-F
Material Trade Name
Tygon
Food and Beverage Compatibility
Description
Tubing, Application Beverage, Food, Steam, Water, Color Cream, Hardness Shore A 61, Inside Diameter 1/4 in, Jacket Color Cream, Jacket Material No Jacket, Material TPE, Material Trade Name Tygon, Material Trade Number A-60-F, Maximum Operating Pressure 19 psi @ 73 Degrees F, Maximum Operating Temperature 275 Degrees F, Maximum Vacuum Pressure 29.9 in Hg, Outside Diameter 1/2 in, Overall Length 50 ft, Peristaltic Pump Compatible Yes, PEX Type Not Applicable