  • Mfr # 200L-3-2-15/75-69
  • Zoro # G808571679
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Action
Standard
Contact Form
SPDT
Pressure Connection Type
1/4" NPT
Housing Material
Steel
Series
200
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
200L-3-2-15/75-69
Country of Origin
United States
Details
Item
Pressure Switch
Action
Standard
Contact Form
SPDT
Pressure Connection Type
1/4" NPT
Housing Material
Steel
Series
200
Max. Pressure
Dynamic: 7500 psi; Static: 9000 psi
Electrical Connection
M12 x 1 (3-Pin)
IP Rating
IP69
Media Temp. Range
-4 to 176°F
Ambient Temp. Range
-4 to 176°F
Wetted Materials
Brass, NBR
Description
200 Series Mechanical Compact Pressure Switch, Brass Wetted Materials, BUNA-N Diaphragm, 1 SPDT, NO / NC, 1/4 in. NPT Male, -5 inHg to -25 inHg 350 psig, Weatherpack Tower, 3-Pin Female. Switch adjustment ranges from vacuum through 6,00 psig depending on model. 200V & 200L: Standard Brass with NBR diaphragm wetted parts, 200H: Standard Zinc-nickel with NBR diaphragm wetted parts. SPST or SPDT snap-action switch with solid Silver contacts. CE compliant to suppress Radio Frequency Interference RFI, Electromagnetic Interference EMI and Electrostatic Discharge ESD. RoHS compliant.