Mfr # VLS3P040D1
Zoro # G3546366
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Description/Special Features
Mercury Free, REACh Free of SVHC, RoHS Exemption Information, Toxic Heavy Metal Free
Voltage
480V AC
Number of Poles
3
Includes
Padlock
For Use With
Get a 10% off coupon
Free 30-day returns
Return PolicyGet 30 days to pay with Net 30
Apply NowUnlock tax-exempt savings
Add Tax ExemptionSpecifications
Product Information
MFR #
VLS3P040D1
Country of Origin
Italy
Dimensions
Depth
3 in
Width
1 3/4 in
Height
2 3/4 in
Description
Disconnect Switch, Current Rating 40 A, Depth 3 in, For Fuse Class Not Applicable, Height 2 3/4 in, Includes Padlock, Mounting Style Door, Number of Poles 3, Phase Three, Protection Method Non-Fusible