  • Mfr # 200H-3-1-125/600-4
  • Zoro # G008571790
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Action
Standard
Contact Form
SPDT
Pressure Connection Type
1/8" NPT
Housing Material
Steel
Max. Pressure
Dynamic: 7500 psi; Static: 9000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
200H-3-1-125/600-4
Country of Origin
United States
Details
Item
Pressure Switch
Action
Standard
Contact Form
SPDT
Pressure Connection Type
1/8" NPT
Housing Material
Steel
Max. Pressure
Wetted Materials
Zinc-Nickel, NBR
IP Rating
IP00
Electrical Connection
Spade Terminals
Ambient Temp. Range
-4 to 176°F
Series
200
Media Temp. Range
-4 to 176°F
Description
200 Series Mechanical Compact Pressure Switch, Brass Wetted Materials, BUNA-N Diaphragm, 1 SPDT, NO / NC, 1/4 in. NPT Male, -5 inHg to -25 inHg 350 psig, Weatherpack Tower, 3-Pin Male. Switch adjustment ranges from vacuum through 6,00 psig depending on model. 200V & 200L: Standard Brass with NBR diaphragm wetted parts, 200H: Standard Zinc-nickel with NBR diaphragm wetted parts. SPST or SPDT snap-action switch with solid Silver contacts. CE compliant to suppress Radio Frequency Interference RFI, Electromagnetic Interference EMI and Electrostatic Discharge ESD. RoHS compliant.