  • Mfr # 4600-02000-10-SS-CXE
  • Zoro # G5063449
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Hose Inside Dia.
2 in
Hose Length
10 ft
Hose Color
Blue
Fitting Type
Cam and Groove C x Cam and Groove E
Fitting Size
2 in x 2 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
4600-02000-10-SS-CXE
Country of Origin
United States
Dimensions
Hose Inside Dia.
2 in
Hose Length
10 ft
Fitting Size
2 in x 2 in
Hose Outside Dia.
2 37/64 in
Bend Radius
10 in
Hose Fitting B Size
2 in
Hose Fitting A Size
2 in
Details
Hose Color
Blue
Fitting Type
Fitting Material
316 Stainless Steel x 316 Stainless Steel
Temp. Range
-40 Degrees to 300 Degrees F
Hose Tube Material
PTFE
Hose Cover Material
EPDM
Standards
3A Sanitary, FDA, USDA Under 21 CFR 177
Item
Chemical Hose Assembly
Hose Fitting A Material
316 Stainless Steel
Hose Reinforcement Material
polyester
Static Control Wire
No
Burst Pressure
1,200 psi
Hose Fitting B Type
Cam and Groove E
Hose Fittings
316 Stainless Steel 2 in Cam and Groove C x 316 Stainless Steel 2 in Cam and Groove E
Safety Factor
4:1
Hose Configuration
Coupled Assembly
Hose Fitting A Type
Cam and Groove C
Hose Fitting B Material
316 Stainless Steel
Max. Working Pressure @ 70 F
250 psi
For Media Type
Compatible Chemicals
Description
Chemical Hose Assembly, Hose Inside Dia. 2 in, Hose Outside Dia. 2 37/64 in, Hose Length 10 ft, Hose Tube Material PTFE, Hose Cover Material EPDM, Hose Reinforcement Type Helix, Hose Reinforcement Material polyester, Hose Color Blue, Burst Pressure 1,200 psi, Max. Working Pressure @ 70 F 250 psi, Safety Factor 4:1, Temp. Range -40 Degrees to 300 Degrees F, Standards 3A Sanitary, FDA, USDA Under 21 CFR 177, Bend Radius 10 in, Hose Configuration Coupled Assembly, Hose Fitting A Size 2 in