  • Zoro # G311674034
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Lumens
13793 lm
Voltage
120-277V
Mounting
Watts
100W
Housing Material
Die-cast Aluminum
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
65/840/5
Zoro #
G311674034
UPC #
Country of Origin
Viet Nam
Dimensions
Height
3.11 in
Length
20.71 in
Width
12.4 in
Details
Lumens
13793 lm
Voltage
120-277V
Mounting
Watts
100W
Housing Material
Die-cast Aluminum
Includes
Slip-fitter Mount
Housing Finish
Bronze
CRI
80
Light Distribution
Type V Light Distribution
Standards
cULus Certified ; DLC ; IK10 ; IP65 ; RoHS ; FCC
Color Temperature
4000K
Operating Temp. Range
-40°C(-40°F) to 45°C(113°F)
Application
Area Lighting
HID Equivalent
250W
Incandescent Equivalent
500W
Lens Material
Polycarbonate
Location Rating
Wet
Indoor / Outdoor
Indoor / Outdoor
Surge Protection
Built-in surge protection - 4KV
Dimmable
100 to 20 percent
Description
SATCO NUVO's 65-840-5 100W LED Area Light Type V provides cool white light engineered for the highest performance in multiple applications. The lamp's high lumen count provides superior illumination. SATCO NUVO's LED Area Lights, built using die-cast aluminum and impact-resistant lenses and featuring an IP65 rating, provide ample lighting for both indoor and outdoor events. The lamps offer 50,000 hours of life and built-in 4KV surge protection.