  • Zoro # G512110027
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Lighting Technology
LED
Lumens
38037L-45598L
Fixture Voltage
120V-277V
Color Temperature
3000K/4000K/5000K
Standards
cULus, FCC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
65/1013
Zoro #
G512110027
UPC #
Country of Origin
Viet Nam
Dimensions
Height
1.77
Width
12.6
Length
23.03
Details
Lighting Technology
LED
Lumens
38037L-45598L
Fixture Voltage
120V-277V
Color Temperature
3000K/4000K/5000K
Standards
cULus, FCC
Fixture Lens Material
Polycarbonate (PC)
Dimmable
Yes-Dimmable
Rated Life
IP Rating
IP20
Housing Color
White
Item
Functional Lighting
Watts
275W/300W/320W
Includes
41 Inch Suspension Kit
Beam Angle
90x90
Fixture Housing Material
Die-Cast Aluminum
CRI
80
Lighting Certification
cULus - Certified;FCC;Damp;RoHS;DLC;IP20
Temp. Range
-40°C (-40°F) to +55°C (+131°F)
Style
Utility
Damp/Wet Rating
Damp
Power Source
Hardwire
Bulb Base Type
Integrated
Description
Introducing SATCO NUVO's versatile High Bay Fixture, designed for ultimate lighting adaptability. Our field selectable fixture comes with interchangeable optical lenses, offering unparalleled flexibility to meet various lighting requirements. The included 90 degrees x 90 degrees optical lens ensures even light distribution for most general applications, while optional lenses are available as accessories for specialized lighting needs. In addition to lens versatility, the 65-1013 fixture offers three wattage options 275W/300W/320W, three color temperature options 3000K/4000K/5000K, a flicker-free driver for seamless illumination, 6kV surge protection for added durability, and 0-10V dimming capability for precise control. For enhanced energy efficiency, an integrated sensor port is readily accessible, allowing seamless installation of optional PIR or microwave motion sensors. These sensors can be conveniently configured using an optional remote control. Designed for surface, suspension, and pendant mounting capabilities, this high bay is the ultimate lighting solution that adapts to all your needs.