  • Mfr # AHE10X8X4
  • Zoro # G8753026
/ea
Key Features
Nominal Width
8 in
Nominal Height
10 in
Nominal Depth
4 in
NEMA Enclosure Rating
1
Enclosure Material
Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
AHE10X8X4
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Nominal Width
8 in
Nominal Height
10 in
Nominal Depth
4 in
Body Material Thickness
16 ga
Details
Item
Electrical Enclosures
NEMA Enclosure Rating
1
Enclosure Material
Steel
Closure Method
1/4 Turn Latch
Cover Closure Type
Hinged
Knockouts
Yes
Metallic / Non-Metallic
Metallic
Color
Silver
Finish
Polyester Powder
Mounting
Wall
Cover Style
Solid
IP Rating
IP30
Series
A90HC
Metal Gauge
14/16 ga
Features
Mounting Holes
Standards
Enclosure Cover Features
1/4 Turn Latch with Screw Driver Slot
Weight
5.9
Includes Knockouts
Knockouts Included
Environment - MERCH
Indoor
Description
Enclosure NEMA Rating 1, Material of Enclosure Carbon Steel, 8 in, Screw On Enclosure Cover Type, Solid / Clear Cover Solid, Closure Method 1/4-Turn Latch, Finish Powder Coated, Color Gray, Depth 4 in, Enclosure Cover Features 1/4 Turn Latch with Screw Driver Slot, Features Mounting Holes, Height 10 in, IP Rating IP30, Metal Gauge 14/16 ga, Wall Mounting, Series A90HC