  • Mfr # A42HS3712LP
  • Zoro # G6780568
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Nominal Width
37.38 in
Nominal Height
42 in
Nominal Depth
12 in
NEMA Enclosure Rating
4
Enclosure Material
Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
A42HS3712LP
Dimensions
Nominal Width
37.38 in
Nominal Height
42 in
Nominal Depth
12 in
Data Pocket Size
12.00 x 12.00 in / 305 x 305 mm
Details
Item
Electrical Enclosures
NEMA Enclosure Rating
4
Enclosure Material
Steel
Closure Method
Clamps
Cover Closure Type
Hinged
Metallic / Non-Metallic
Metallic
Color
Gray
Finish
Polyester Powder
Mounting
Wall
Cover Style
Solid
IP Rating
IP66
Standards
UL 508A Listed; Type 4, 12; File No. E61997; cUL Listed per CSA C22.2 No. 94; Type 4, 12; File No. E61997; NEMA/EEMAC Type 3, 4, 12, 13; CSA File No. 42186: Type 4, 12; IEC 60529, IP66