  • Mfr # A20H20BLP3PT
  • Zoro # G5866648
Key Features
Material
Mild Steel
Finish
Powder Coated
For Use With
For Use With Mfr. Model Number A20P20G, A20P20
Height
20 in
Application
Indoor
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
A20H20BLP3PT
Country of Origin
United States
Dimensions
Height
20 in
Width
20 in
Depth
8 in
Size
20 x 20 x 8 in
Thickness
14 ga / 1.9 mm
Panel Size
17.00 x 17.00 in / 432 x 432 mm
Details
Item
Continuous Hinge with 3-Point Latch,Typ
Material
Mild Steel
Finish
Powder Coated
For Use With
Application
Indoor
Features
Small Data Pocket, Dust-Resistant
Color
Gray
Gauge
14 ga
NEMA Enclosure Type
4, 12
Standards
UL 508A Listed; Type 4, 12, 13; File No. E61997; cUL Listed per CSA C22.2 No. 94; Type 4, 12, 13; File No. E61997; NEMA/EEMAC Type 3, 4, 12, and 13; CSA, File No. 42186: Type 4 and 12; IEC 60529, IP66