  • Mfr # A24H24BLP3PT
  • Zoro # G5866666
Material
Mild Steel
Finish
Powder Coated
For Use With
For Use With Mfr. Model Number A24P24G, A24P24
Size
24 x24 x8 in
Height
24 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
A24H24BLP3PT
Size
24 x24 x8 in
Height
24 in
Width
24 in
Depth
8 in
Thickness
14 ga / 1.9 mm
Panel Size
21.00 x 21.00 in / 533 x 533 mm
Details
Item
Continuous Hinge with 3-Point Latch,Typ
Material
Mild Steel
Finish
Powder Coated
For Use With
Color
Gray
Features
Small Data Pocket, Dust-Resistant
Application
Indoor
NEMA Enclosure Type
4, 12
Standards
UL 508A Listed; Type 4, 12, 13; File No. E61997; cUL Listed per CSA C22.2 No. 94; Type 4, 12, 13; File No. E61997; NEMA/EEMAC Type 3, 4, 12, and 13; CSA, File No. 42186: Type 4 and 12; IEC 60529, IP66