  • Mfr # A16H2006SSLP
  • Zoro # G5867226
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Material
Stainless Steel 304
Finish
Brushed #4
For Use With
Width
20 in
Color
Unpainted
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
A16H2006SSLP
Country of Origin
United States
Dimensions
Width
20 in
Depth
6 in
Height
16 in
Size
16 x 20 x 6 in
Thickness
14 ga / 1.98 mm
Panel Size
17.00 x 13.00 in / 432 x 330 mm
Details
Item
Continuous Hinge with Clamps,Type 4X,1
Material
Stainless Steel 304
Finish
Brushed #4
For Use With
Color
Unpainted
Gauge
14 ga
Features
Small Data Pocket, Watertight, Corrosion-Resistant
NEMA Enclosure Type
3R, 4X, 12
Weight
29.70 lb
Standards
UL 508A Listed; Type 3R, 4, 4X, 12; File No. E61997; cUL Listed per CSA C22.2 No 94; Type 3R, 4, 4X, 12; File No. E61997; NEMA/EEMAC Type 3, 3R, 4, 4X, 12, 13; CSA File No. 42186: Type 4, 4X, 12; IEC 60529, IP66; Meets NEMA Type 3RX requirements