  • Mfr # A36H3008ALLP
  • Zoro # G6826716
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Material
Aluminum
Finish
Brushed
For Use With
Depth
8 in
Width
30 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
A36H3008ALLP
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Depth
8 in
Width
30 in
Size
36 x 30 x 8 in
Height
36 in
Thickness
0.08 in / 2 mm
Panel Size
33.00 x 27.00 in / 838 x 686 mm
Data Pocket Size
12.00 x 12.00 in / 305 x 305 mm
Details
Item
Continuous Hinge with Clamps,Type 4X,3
Material
Aluminum
Finish
Brushed
For Use With
Color
Unpainted
Features
Watertight, Corrosion-Resistant
NEMA Enclosure Type
3R, 4X, 12
Standards
UL 508A Listed; Type 3R, 4, 4X, 12; File No. E61997; cUL Listed per CSA C22.2 No 94; Type 3R, 4, 4X, 12; File No. E61997; NEMA/EEMAC Type 3R, 4, 4X, 12, 13; CSA File No. 42186: Type 4, 4X, 12; IEC 60529, IP66; Meets NEMA Type 3RX requirements