  • Mfr # A16N12ALP
  • Zoro # G8749763
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Nominal Width
12 in
Nominal Height
16 in
Nominal Depth
6.62 in
NEMA Enclosure Rating
1
Enclosure Material
Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
A16N12ALP
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Nominal Width
12 in
Nominal Height
16 in
Nominal Depth
6.62 in
Body Material Thickness
14 ga
Details
Item
Electrical Enclosures
NEMA Enclosure Rating
1
Enclosure Material
Steel
Closure Method
Flush Latch
Cover Closure Type
Hinged
Knockouts
No
Metallic / Non-Metallic
Metallic
Color
Silver
Finish
Polyester Powder
Mounting
Wall
Cover Style
Solid
Series
A1M
Standards
Interior Panel
32FT09
Enclosure Cover Features
Slotted Flush Screw
IP Rating
IP30
Features
Mounting Holes
Metal Gauge
14/16 ga
Gasket
Neoprene
Gasket Material
Neoprene
Environment - MERCH
Indoor
Includes Knockouts
Knockouts Not Included
Compatible Panel Model Number
A16N12MP
Description
Enclosure NEMA Rating 1, Material of Enclosure Carbon Steel, 12 in, Hinged Enclosure Cover Type, Solid / Clear Cover Solid, Closure Method 1/4-Turn Latch, Finish Powder Coated, Color Gray, Depth 6.62 in, Enclosure Cover Features Slotted Flush Screw, Features Mounting Holes, Neoprene Gasket, Height 16 in, Interior Panel 32FT09, IP Rating IP30, Metal Gauge 14/16 ga, Wall Mounting, Series A1M