  • Mfr # A24R208HCLO
  • Zoro # G5855633
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Material
Mild Steel
Finish
Galvanized
For Use With
Depth
8 in
Height
24 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
A24R208HCLO
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Depth
8 in
Height
24 in
Size
24 x 20 x 8 in
Width
20 in
Overall Length
26.31 in
Overall Width
21-1/4 in
Door Thickness
14 ga / 1.9 mm
Body Thickness
16 ga / 1.52 mm
Overall Dimensions
26.31 x 21.25 in / 668 x 540 mm
Panel Size
21.00 x 17.00 in / 533 x 432 mm
Details
Item
Hinge-Cover Lift-Off,Type 3R,24.00x20.
Material
Mild Steel
Finish
Galvanized
For Use With
NEMA Enclosure Type
3R
Color
Gray
Gauge
Body: 16 ga, Door: 14 ga
Features
Weather-Resistant, Except Dust
Standards
Weight
37 lb
Mounting
25.31 in / 643 mm